-- OGLAŠEVANJE --

ZGODBA: “Če ne boš gradil svojih sanj, jih boš gradil nekomu drugemu”

10 let je trdo delal in se učil ene najstarejših obrti na svetu. Njegov trud in vztrajnost sta zdaj poplačana - je lastnik delavnice, v kateri uresničuje svoje sanje.

-- OGLAŠEVANJE --

Štajger, hajer, laufar in drugi knapi – “vsak s svojo zgodbo. Ko jih bodo pa ljudje videli, bodo pa rekli: To pa so zasavski noži,” je želja zasavskega kovača Gaja Čuka. Cilj, ki ga je gnal naprej – lastna linija kvalitetnih kuhinjskih nožev, je že na dosegu roke. V kratkem bo Čuk, ki se je pred dobrimi 10 leti navdušil nad starodavno obrtjo kovaštva na trg poslal lastne unikatne nože, ki bodo spominjali na rudarsko dediščino Zasavja.

Trnova pot, ki je vodila do izpolnjenih sanj

Kot mladenič se je Čuk podal na pot odkrivanja samega sebe in novih življenjskih izzivov. Ta pot ga je zanesla v kovaštvo. “S prijateljem sva se odločila, da bi poskusila. Prej se nobeden od naju ni ukvarjal s tem. Mene je ta obrt čisto navdušila in pojavila se je želja, da bi iz tega zgradil kariero.” Prvi njuni projekti so bili vlivanje aluminija, izdelava kovaškega orodja in podobne osnovne tehnike, s katerimi sta si sprva le popestrila dneve. “Šla sva čisto po sistemu poskusi in se nauči in med tem upala, da se ne opečeva ali kaj razstreliva.” Kmalu pa za Čuka to ni bilo dovolj. Najprej se je vpisal v lokalni program, kjer se je naučil osnov podjetništva, spoznal mentorja in se iz domačega dvorišča preselil v prvo majhno delavnico v Zagorje. Tam je začel razvijati svoje talente in si postavljati nove izzive.

Prva delavnica je bila kmalu premajhna

“Kovaštvo je takšno delo, da rabiš občutek za ročne spretnosti, ogromno vaje in tudi znanja o uporabi pravilnih tehnik. Ko pa vidiš rezultat, lep izdelek, ki je nastal izpod mojih rok, je to res izjemen občutek. Glede na to, da nisem imel predznanja kovanja, sem gradil na občutku.” Čuk se je obrti učil in hkrati hodil v redno službo. Kmalu pa dojel, da “če ne bom gradil svojih sanj, bom gradil sanje nekoga drugega”. In se zato odločil, da si poišče mentorja iz kovaštva in svoje znanje poglobi. Poklical je mojstra na Gorenjskem, mu povedal, da bi se rad učil in da ne potrebuje plačila. Pri njem je delal eno poletje in se nato odločil še za tečaj pri italijanskemu kovaškemu mojstru. “Tam sem se poleg osnovnega orodnega kovaštva spoznal še z umetniškim, izdelovanjem damaščanskih jekel in pravilno uporabo mehanskega orodja. En teden sem se od jutra do večera koval in se učil. Izkušnja je bila naporna, ampak lepa.”  Hkrati pa je ugotavljal, da bo delavnica kmalu premajhna za vso orodje, ki ga potrebuje in začel iskati primeren prostor.

Potem se je zgodil usodni trenutek

Ko se je kovač z novim znanjem vrnil domov v Zasavje, je začel iskati odpadno orodno jeklo, s katerim bo lahko izpopolnjeval svoje nove kompetence. Pot ga je pripeljala do rudniške kovačije v Hrastniku, za katero prej niti ni vedel, da obstaja. “Potem pa veliko presenečenje. Notri sem zagledal staro udarno kladivo in takrat mi je kar malo zastal dih.” Imeti lastno udarno kladivo je bila namreč njegova velika želja. “Ta kos opreme je poleg nakovala in peči nepogrešljivo orodje za profesionalnega kovača.” Ker pa je kladivo težko kar 7 ton ima še 10 kubičnih metrov temeljev, se je prevoz kladiva na drugo lokacijo zdel skoraj nemogoč. Pa se je Čuk domislil druge rešitve – z lastnikom prostora se je pogajal toliko časa, da mu je ta staro kovačnico prodal. “To situacijo lahko poistovetim s starim pregovorom, le da pri meni velja: Če ne moreš kladiva prestaviti drugam, se pa ti preseli k njem.” Tako je postal lastnik dovolj velike kovačnice z vsem orodjem, ki ga potrebuje, da naredi korak dlje na poti do sanj.

Unikatni izdelki in tečaji med vikendi

Danes hrastniški kovač izdeluje lepe unikatne izdelke. Spomnimo, pred kratkim je izdelal čudovita pokala za zmagovalce tekmovanja Zlati kuolm 2024. Pod znamko Inferno Crafts, ki ima svojo Facebook stran, izdeluje predvsem kuhinjske nože in nože po naročilu. “Rad sprejmem izziv, ki ga predstavlja nož po naročilu. Tu uporabljam različne tehnike in oblikovanja, rezultati so izjemni in me vsakokrat pozitivno presenetijo. Kako s pravilno obdelavo nastane nek tako unikaten, lep in funkcionalen produkt, me fascinira.” Ker pa je povpraševanje po tečajih zelo veliko, je Čuk ponudil tudi eno, dvo ali večdnevne tečaje, kjer si udeleženec sam izdela čisto svoj nož. “Nikoli si nisem mislil, da bom lahko ponujal tečaje tudi takšnim, ki imajo željo kovati. Zdaj sem na točki, ko lahko te obrti učim tudi druge in vsi smo navdušeni nad izdelki, ki jih ustvarimo.” 

Za naslednje leto pa mladi kovač poleg serije tradicionalnih japonskih nožev z zasavsko knapovsko tematiko napoveduje še drugo linijo bolj fantazijskih nožev.

Svoje produkte in urnike tečajev bo kmalu objavil na obljubljeni novi spletni strani, ki bo zaživela po novem letu. Trenutno je dosegljiv preko elektronske pošte (kovastvo@inferno-crafts.com) in preko Facebook strani. Za vse tiste, ki se ravno odpravljajo na svojo podjetniško pot pa: “Res je lažje, če delaš tisto, za kar si se izšolal ali da imaš že predznanje. Jaz sem mislil, da je samo želja dovolj, da pridem do oprijemljivih rezultatov pa temu ni bilo tako. Moral sem se ogromno naučiti, storiti veliko napak in po vsem tem vztrajati in vztrajati. Trajalo je dolgo, ampak zdaj imam točno to, kar sem si želel – veliko, opremljeno delavnico, kjer lahko počnem to, kar me veseli.”

Sorodni članki:

Pokali v peči, znani zasavski finalisti!

 

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Gradnja pomembnega centra v Zasavju se je že začela

Decembra 2023 je Kemijski inštitut prejel potrditev (KLIK). Po prvih premikih v Kisovcu, se v teh dneh začenjajo dolgo pričakovana dela, ki bodo Center...
-- OGLAŠEVANJE --