Aprilske čistilne akcije so tekom celotnega Zasavja potekale znova prilagojeno, a tokrat “krivec” za to ni bil COVID-19, pač pa deževno vreme. Temu primerno so zasavske občine v sodelovanju s komunalnimi podjetji znova na malo drugačen način izvedle pobiranje odvrženih odpadkov, ki pa so jih udeleženci sicer zbrali manj kot v akcijah v predkoronskem času. Med odpadki so izstopale predvsem zaščitne maske.
Skoraj 24 tisoč kilogramov odpadkov zbranih v akciji
V Zagorju vse manj smeti
Tudi v zagorskih krajevnih skupnostih so minuli mesec pripravili več pomladanskih akcij čiščenja okolice, v katerih so sodelovala tudi nekatera društva. Kot so sporočili z Občine Zagorje ob Savi, so sodelujočim razdelili zaščitne rokavice in 1740 vrečk za odpadke, občina je pridnim občanom priskrbela tudi malico. Po podatkih Komunale Zagorje se količina odpadkov vsako leto zmanjšuje, prav tako je vsako leto manjša količina kosovnih odpadkov. “Se pa vseeno še najdejo tu in tam, čeprav imajo občani možnost oddaje teh odpadkov v zbirnem centru v Zagorju, prav tako jim enkrat na leto pripada brezplačen odvoz,” poudarjajo ob navedbi, da je bilo v čistilnih akcijah zbranih največ mešanih komunalnih odpadkov, sledi embalaža.
“Eno je, če zaščitna maska človeku izpade iz žepa, nekaj povsem drugega pa je odmetavanje.”

S temi besedami je Brigita Stopar, direktorica Komunale Radeče, ponazorila, da je koronski čas prinesel nemalo “novih” odpadkov, saj tako občani sami, še bolj pa uslužbenci komunale opažajo, da je odvrženih zaščitnih mask zares veliko. In to ne tam, kamor bi spadale – v koš za smeti.
Čistilna akcija, ki vsako leto poteka pod okriljem Občine Radeče in Turističnega društva Radeče, je ob načrtovanem datumu zaradi dežja odpadla, zato so društva pozvali, naj čistilne akcije izvedejo sami. “Je bil pa odziv bistveno manjši kot pretekla leta, ko pravzaprav številna društva in posamezne krajevne skupnosti v istem dopoldnevu pobirajo odpadke, odvržene v naravo,” izpostavlja Stoparjeva, ki obenem trka še na noto ozaveščanja in lastnega sprotnega primernega ravnanja: “Naj ima vsakdo doma oziroma za seboj čistilno akcijo ter vsak pri sebi razmisli ter tudi deluje v smeri, da primerno odlaga odpadke, zlasti, ker možnosti za to so.”
Prejšnja leta 5, letos približno 2 toni odpadkov

V Trbovljah je bil prvi predvideni datum čistilne akcije 2. april, vendar je akcija zaradi dežja odpadla. Ker vremenska napoved tudi za 9. april ni bila najbolj obetavna, se je Občina Trbovlje odločila za prilagojeno izvedbo akcije – ta ni potekala zgolj na določen dan, ampak so se prostovoljci lotili čiščenja, ko sta jim to dopuščala vreme in čas. “Glede na to pa se je akcija nekako porazgubila, verjetno se je zaradi tega zbralo na terenu tudi manj odpadkov,” ocenjujejo na Komunali Trbovlje, od koder so odgovorili, da so na terenu prevzeli približno 2 toni v naravi zbranih odpadkov.
“Prav gotovo pa so nekateri prostovoljci dali zbrane odpadke kar v stalno nameščene zabojnike na terenu,” poudarjajo. Prejšnja leta so sicer prevzeli približno 5 ton odpadkov na akcijo, včasih tudi več.