Rdeče-beli trak označuje gradbišče kar na dveh lokacijah ob Delavskem domu Trbovlje. Kaj se dogaja?
Pomnik pred vhodom v virtualni muzej rudarstva
Ob stranskem vhodu v stavbo DDT bo kmalu stal pomnik, ki bo opozarjal mimoidoče, da je tu nekaj posebnega. Po besedah direktorja DDT Zorana Pozniča bodo kot kiparski kos pred vhod v virtualni muzej rudarstva postavili kotno glavo: “to je del ogromnega stroja, s katerim so v zadnjih letih kopali premog, simboliziral bo težko industrijo in princip Trbovelj kot novomedijskega mesta, to je kibernetizacijo.”
V Delavskem domu pospešeno pripravljajo turistične produkte, spominke … in gradijo. Še letos bo namreč v Delavskem domu na 800 kvadratnih metrov površin zaživel virtualni muzej rudarstva, v katerem bodo prikazali 220 let rudarstva v Trbovljah in v Zasavju.”Na način, primeren generacijam, ki odraščajo na začetku 21. stoletja, bomo realno predstavili občutek podzemlja in ga združili s principi sodobne tehnologije, navidezne realnosti, hologrami, …,” pojasnjuje Poznič.
Na sprehod po rudniku, kot bi bili res tam
“Predstavljeno bo tudi, kaj se je dogajalo z mestom ob razvoju rudnika, o ljudeh, ki so bili tu, o življenju v koloniji, o potencialu rudarjev, ki so bili eni prvih v Evropi, ki so se aktivno uprli fašizmu. Naši kraji bodo prestavljeni na drugačen način, kot sicer. Rudnik si bodo obiskovalci lahko ogledali od znotraj in se s pomočjo 360 stopinjske kamere po njem sprehodili, kot bi res bili tam,” je del tega, kar bo v muzeju mogoče videti, odkril Bogdan Šteh.
Zaenkrat pa je v globinah Delavskega doma še pravo gradbišče. Virtualni muzej rudarstva nastaja v sodelovanju z RTH in Društvom za ohranjanje rudarske dediščine Perkmandeljc, pri gradnji muzeja so na pomoč priskočili tudi upokojeni knapi.
Steklena galerija pred DDT
Pred kavarno DDT, na mestu, kjer so pred dnevi izruvali štor, bodo postavili galerijo, steklena kioska, v katerih bodo instalacije in video dela, povezana z bienalom industrijskega oblikovanja. Galerija bo odprta sredi maja.