Holding Slovenske elektrarne (HSE) je pričel pisati novo energetsko zgodbo v Zasavju. Sončna elektrarna v Prapretnem, katere otvoritve se je udeležil sam predsednik vlade Janez Janša, je s tremi megavati namreč najmočnejša sončna elektrarna v Sloveniji. Sončna elektrarna Prapretno je sicer umeščena na 120 metrov visokem rekultiviranem odlagališču pepela in žlindre.
Nekdanja premogovna regija tako prehaja v čistejše in obnovljive vire energije, za degradirano regijo pa je ohranjanje energetske lokacije velikega pomena, menijo v HSE.
Sončno elektrarno Prapretno so tako s slavnostnim prerezom traku otvorili visoki gostje, prvi med njimi predsednik vlade Janez Janša, ob njem pa še generalni direktor HSE dr. Viktor Vračar in župan občine Hrastnik Marko Funkl.
Janša: Domači viri so desetkrat bolj dragoceni
“Svet se je 24. februarja letos spremenil. Tega se še ne zavedamo dovolj. Viri, ki jih imamo doma, so v tem spremenjenem svetu desetkrat bolj dragoceni, kot so bili prej. Ne glede na to, da je Slovenija del skupnega evropskega energetskega trga, in ne glede na to, da ceno elektrike zaračunavamo na podlagi formule, ki je evropska in je v tem času neprimerna in se spreminja, je potrebno računati na situacije, ko to ne bo delovalo in ko se bo lahko uporabilo le tisto električno energijo, ki se jo bo lahko proizvedlo doma ali čim bližje,” je v svojem nagovoru poudaril Janša.
Dodal je, da je “prav zato gradnja malih hidroelektrarn in malih sončnih elektrarn ne samo nekaj, kar je treba spodbujati z okoljevarstvenega vidika in zelenega prehoda, ampak tudi z vidika varnosti. Le en obsežnejši kibernetski napad na naše omrežje lahko povzroči izpade dolge dneve, tedne, mesece.”
Sončna elektrarna leži na pepelu in žlindri iz TET
Največja sončna elektrarna v državi leži na 120 metrov visokem območju, ki je bilo v preteklosti z naravovarstvenega vidika močno degradirano. Nanj so namreč med leti 1986 in 2010 odložili več kot 8,7 milijona ton elektrofiltrskega pepela in žlindre iz Termoelektrarne Trbovlje. Gre za dober primer pravičnega prehoda premogovne regije v lokacijo za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Hrastniški župan Marko Funkl je ob tem poudaril, da je otvoritev največje sončne elektrarne na tem območju za občino pomembno in da se veselijo tudi nadaljevanje projekta v sosednjo občino.
Največ energije bo elektrarna proizvedla junija
Prvo električno energijo je sicer elektrarna v okviru zagonskih in funkcionalnih preizkusov v sistem oddala že 28. marca, priklop na distribucijsko omrežje pa je bil izveden v sodelovanju s podjetjem Elektro Ljubljana. Povprečna dnevna proizvodnja Sončne elektrarne Prapretno je na sončen dan trenutno že več kot 10 MWh, vrhunec svoje delovne moči pa bo dosegla v prvi polovici junija, je povedal Nenad Trkulja, vodja projekta sončne elektrarne v Prapretnem.
V HSE pričakujejo, da bo 6.748 modulov letno proizvedlo več kot 3 gigavatne ure električne energije. To zadošča za letno oskrbo približno 800 gospodinjstev. V prihodnje pa bi lahko celotna površina planote nad Prapretnim izkoristila za do 13 MW električne moči. Življenjska doba sončne elektrarne je približno 25 let.
SORODNI ČLANKI:
FOTO: Največja sončna elektrarna bo stala v Hrastniku in to že letos