Pred več kot 70 leti je bil v Litiji zgrajen spomenik, ki vsebuje 95 imen in priimkov borcev, ki so padli med vojno. Financirali naj bi ga z denarjem, ki so ga zbrali na tomboli in silvestrovanju. Letos je bilo obeležje, za katerega je načrt narisal sam Plečnik, deležen celovite obnove. Ob 80 letnici napada na bližnji Pogonik pa je Občina Litija poskrbela za slavnostno otvoritev prenovljenega kulturnega spomenika lokalnega pomena, ki se je, po besedah župana Francija Rokavca, dvignil kot feniks iz pepela na litijskem Trgu svobode.
Fotogalerija:
Spomenik je bil zgrajen leta 1951 in se v nebo dviga pred zidom, ki je ostanek tamkajšnjih hiš, uničenih med vojno. Da naloga obnove ni bila tako lahka, nam je že predstavil vodja gradbenih del Vinko Praprotnik, ki je poskrbel, da so bili materiali enaki tistim, ki so jih uporabili pred več desetletji ter čiščenje brez kemikalij. Več o tem v prispevku na dnu članka.
Ker pa litija praznuje obletnico napada na že omenjeni Pogonik, spomnimo še, kaj se je takrat zgodilo. V gradu Pogonik je bila takrat nameščena nemška vojska, ki je stražila most čez reko Savo. Ta je bil poleg mostov v Zidanem mostu ključnega pomena za delovanje železniške proge in en od ciljev strateškega pomena. Slovenski vojaki so torej pred 80 leti zelo organizirano napadli Pogonik in most delno porušili. S tem so za nekaj časa onemogočili promet na tirih.