today-is-a-good-day
8.5 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoSimon Tanšek: "Več kot bomo gledali delavskih filmov, več je upanja, da...

Simon Tanšek: “Več kot bomo gledali delavskih filmov, več je upanja, da se bo delavcem dogajalo manj krivic”

“Več kot bomo gledali delavskih filmov, več je upanja, da se bo delavcem dogajalo manj krivic,” je v uvodnem nagovoru ob otvoritvi filmskega festivala Kamerat dejal Simon Tanšek, programski direktor edinega festivala slovenskega filma pri nas, ki je v kompresorski postaji že drugič zasedel prostore nekdanjega rudnika Trbovlje-Hrastnik.

Župan Marko Funkl in ministrica za kulturo Asta Vrečko

Otvoritev drugega festivala delavskega filma Kamerat časovno sovpada z 200. obletnico rudarstva v Hrastniku, ki je zaznamovalo zasavsko identiteto in postalo simbol boja za delavske pravice. Kot je v uvodnem nagovoru poudaril župan občine Hrastnik Marko Funkl, se je festival Kamerat “rodil z natančno določenim namenom: da govorimo o delavskih pravicah v delavskih krajih, saj je velika potreba, da se govori o teh temah, in skozi takšne vsebine opozorimo, da na trgu dela ni vse tako, kot mora biti”. Dodal je, da si želi, da bi Zasavje ponovno zaživelo in da bi bilo tovarištvo in delovna vnema nekaj, kar bi regijo uvrstilo na zemljevid destinacij, ki jo je vredno obiskati. 

Župan Marko Funkl danes ob 19. uri vabi na novo otroško igrišče v športnem parku na Logu, od koder bo vodil na sprehod po Hrastniku, ki bo trajal približno uro in pol. Med potjo bo predstavil najnovejše občinske pridobitve ter razkril prihajajoče projekte. Pot bo zaključil pri rudniških objektih, kjer trenutno poteka tudi Kamerat – festival delavskega filma Hrastnik.

Ministrica vesela, da festival poteka tam, kjer so potekali boji za delavske pravic

Odprtja filmskega festivala Kamerat se je udeležila tudi nova ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je poudarila pomen industrijske dediščine v slovenskih krajih. “Žal se v Sloveniji v zadnjih desetletjih soočamo s propadanjem industrijske dediščine. Industrijska dediščina je le redko prepoznana kot kulturna dediščina. To ni zgolj neka nepotrebna ovira, da se dobijo parcele za neke nepotrebne investicije. Vesela sem, da sem na festivalu, ki je na kraju, kjer so potekali boji za delavske pravice in ki ima potencial za nadaljnji razvoj. Kultura je tista, ki lahko pomaga zastaviti neko vzdržno in socialno pravično pot za naprej,” je dejala ministrica. 

 

Češki veleposlanik Juraj Chmiel (levo)

Program bo sicer še danes in jutri ponudil domače in tuje filme z delavsko, tudi rudarsko vsebino. Takšen je denimo češki film Dukla 61, ki je posvečen nesreči v rudniku Dukla, ki je zahtevala življenje več kot 100 rudarjev in je bila po besedah še enega gosta festivala, veleposlanika Češke republike v Sloveniji Juraja Chmiela neposredna posledica slabega upravljanja rudnika. 

Podali so roko mladim režiserjem, pokazali pa bodo tudi industrijsko dediščino Češke

Novost letošnjega festivala je sklop filmov študentov AGRFT, v katerem se bodo predstavili štirje filmi mladih režiserjev. Na ta način Kamerat podaja roko mladim, ki so še na začetku ustvarjalne poti. Letošnja država v fokusu pa je Češka, ki ima prav tako pestro industrijsko dediščino in daje navdih filmskim ustvarjalcem.

Na festivalu se tako ob podpori veleposlaništva Češke republike v Sloveniji predvajajo trije češki filmi, v okviru spremljevalnega programa pa je na ogled razstava Plečnik in Praga. Poleg omenjene razstave pa si obiskovalci lahko ogledajo tudi prenovljeno zbirko zasavskega uporništva, fotografije s Kameratovega fotografskega natečaja in likovna dela učencev Osnovne šole narodnega heroja Rajka Hrastnik na temo delavstva.

SORODNI ČLANKI:

Jutri se prične druga izdaja filmskega festivala Kamerat

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Mlajši kadet z bronom na državnem prvenstvu

Na državnem prvenstvu je mlajši kadet iz litijskega kluba stopil na oder za zmagovalce. Osvojil je bronasto medaljo. Judo klub Litija je na Državnem prvenstvu...