Saša Grobljar Bajda, direktorica ZD Zagorje ob Savi
-- OGLAŠEVANJE --
Po neslavnih začetkih do stabilne zdravstvene ustanove
Prostori, v katerih domuje ZD Zagorje, so sicer starejši od treh desetletij v znamenju katerih je to leto zasavski javni zdravstveni zavod, saj so zgradbo začeli graditi že leta 1951, tedaj še v duhu Zasavskega zdravstvenega centra. Stanje je bilo od 50-ih do 90-ih let 20. stoletja vse prej kot rožnato, saj so se v skupni zdravstveni ustanovi kopičili dolgovi, vodenje pa z ekonomskega vidika ni bilo najbolj racionalno. Razmere so se popravile, ko so posamezne občine ustanovile lastne, lokalne zdravstvene domove. Čas nastanka neodvisne Slovenije je sovpadel s preoblikovanjem tedanjega Zasavskega zdravstvenega centra in “rodili” so se trije zdravstveni domovi (v vsaki občini eden) ter skupna Splošna bolnišnica Trbovlje, obenem pa še Zasavske lekarne. Danes ima ZD Zagorje 86 zaposlenih, edini v Sloveniji pa imajo tudi specializirano prodajalno z medicinsko-tehničnimi pripomočki.
Kolikor let šteje naša država, toliko jih je letos junija napolnil tudi Zdravstveni dom Zagorje ob Savi, na čelu katerega je Saša Bajda, ki ga v funkciji direktorice vodi od julija 2019.
Fasada, vozila, nova ambulanta SA4, prvi posredovalci
ZD Zagorje ob Savi je od leta 2015 energetsko saniran s fasado, od lani so bogatejši za dve reševalni vozili v skupni vrednosti okoli 250 tisoč evrov, veseli pa so tudi skupne pridobitve za občane – splošne ambulanta za odrasle, ki je na mestu nekdanje uprave. “Pomemben mejnik je 30-letni zgodovini zavoda gotovo tudi vzpostavljen sistem kar 90 prvih posredovalcev (gasilci) z zdravnico Nino Pokorn na čelu,” ponosno nadaljuje direktorica. Z vidika opreme izpostavlja nakup RTG-aparata, ki je bil nujen – “edini v Zasavju namreč zagotavljamo preglede v ambulanti za pljučne bolezni.” Prav te dni pa zadovoljno dajejo v uporabo novo vozilo za namene patronaže.
Kako pa kaj kadrovske zadeve?
Kot številni drugod so tudi tekom 30-letnega obdobja v Zagorju ves čas iskali ustrezen kader in se znova in znova soočali s pomanjkanjem. Lani so prevzeli tretjo otroško šolsko ambulanto, ki je bila pred tem v rokah koncesionarja, in v njo umestili tudi covid-ambulanto za otroke. Prav tako so po upokojitvi koncesionarke zobozdravnice prevzeli prvo zobno ambulanto za odrasle. Imajo klinično farmacevtko, ki jih obišče enkrat tedensko. “Želimo pa še pridobiti zobno in splošno ambulanto za odrasle,” smelo gleda naprej v luči karseda dobre oskrbe pacientov in uporabnikov.
Ohraniti 24-urno NMP, izzivov je še in še
Danes oziroma vse od junija 1991 uživa ZD Zagorje status javnega zavoda, katerega je ustanovila Občina Zagorje, z jasnim namenom: izvajati primarno zdravstveno dejavnost na zagorskem območju. “Največja želja nam je, da ohranimo 24 urno NMP, kajti za tako veliko in razvejano občino z glavnino ljudi, posejanimi v okoliških hribovitih predelih preprosto ne zadostuje le zagotavljanje zdravnika in reševalca za neodložljive hišne obiske,” pravi Saša Bajda ob poudarku, da vsaka minuta v stiski odločilno šteje. V planu je še prenova informacijskega sistema, večja investicija na vidiku pa bo širitev stavbe s prizidkom; pogovori z upravno enoto, zagorsko občino in arhitekti so v aktivni fazi.
Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne
Poveča jakost barv in prilagodi tipografske lastnosti
Ta način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami
Pomaga pri osredotočanju na določeno vsebino
V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo
Zmanjšuje moteče dejavnike in izboljšuje osredotočenost
Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe
Omogoča uporabo spletnega mesta z bralnikom zaslona
Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Nastavitve za lažjo berljivost
Lupa za besedilo
Berljiva pisava
Pisava za dislektike
Izpostavi naslove
Izpostavi povezave
Povečava pisave
Privzeto
Velikost posamezne vrstice
Privzeto
Razmak med črkami
Privzeto
Nastavitve prikaza
Črno-beli prikaz
Visok kontrast
Visoka jakost barv
Majhna jakost barv
Nastavitve za lažjo orientacijo
Skrij vse slike
Virtual Keyboard
Vodnik za branje
Onemogoči vse animacije na spletišču
Maska za branje
S kazalcem izpostavi vsebino
Večji temen kazalec
Večji svetel kazalec
Navigation Keys
Izjava o dostopnosti
Zadnja posodobitev: 1.3.2024 ob 16:30
Stanje skladnosti
Trdno verjamemo, da mora biti internet na voljo in dostopen vsakomur, zato si prizadevamo za spletno mesto, ki je dostopno najširšemu možnemu občinstvu,
ne glede na okoliščine in sposobnosti.
Da bi to izpolnili, si prizadevamo čim bolj dosledno upoštevati smernice konzorcija World Wide Web Consortium (W3C) za dostopnost spletnih vsebin 2.1 (WCAG 2.1) na ravni AA.
V teh smernicah je pojasnjeno, kako omogočiti dostopnost spletne vsebine osebam z različnimi vrstami invalidnosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotoviti, da je spletno mesto dostopno
vsem ljudem: slepim, gibalno oviranim osebam, osebam z okvaro vida, osebam s kognitivnimi motnjami in drugim.
To spletišče uporablja različne tehnologije, da bi bilo vedno čim bolj dostopno. Uporabljamo vmesnik za dostopnost, ki osebam s posebnimi potrebami omogoča, da prilagodijo uporabniški vmesnik spletnega mesta in ga oblikujejo po svojih osebnih potrebah.
Če ste odkrili okvaro ali imate ideje za izboljšave, vas bomo z veseljem poslušali. Upravljavce spletnega mesta lahko kontaktirate z naslednjim e-poštnim naslovom urednistvo@zon.si
Bralec zaslona
Na našem spletnem mestu je poleg različnih vedenjskih sprememb uporabljena tudi tehnika atributov ARIA (Accessible Rich Internet Applications), ki slepim uporabnikom z bralniki zaslona omogoča, da lahko berejo, razumejo in uživajo v vsebini spletnega mesta. Takoj ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na vaše spletno mesto, prejme poziv za vnos profila bralnika zaslona, da bo lahko učinkovito brskal po vašem spletnem mestu in ga upravljal.:
Podprti načini prilagoditev na našem spletnem mestu
Varni način za epileptike: Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne: tTa način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami: V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo: Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe: Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Združljivost brskalnika in podpornih tehnologij
Prizadevamo si podpirati čim širši nabor brskalnikov in podpornih tehnologij, tako da lahko naši uporabniki izberejo najprimernejša orodja s čim manj omejitvami. Zato smo si zelo prizadevali, da bi lahko podprli vse glavne sisteme, ki predstavljajo več kot 95-odstotni tržni delež uporabnikov, vključno z Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera in Microsoft Edge, JAWS in NVDA (bralniki zaslona).
Opombe in povratne informacije
Kljub našim prizadevanjem, da bi vsakomur omogočili, da spletno mesto prilagodi svojim potrebam, še vedno lahko obstajajo strani ali razdelki, ki niso v celoti dostopni, so v postopku pridobivanja dostopnosti ali nimajo ustrezne tehnološke rešitve, ki bi omogočila njihovo dostopnost. Kljub temu stalno izboljšujemo dostopnost, dodajamo, posodabljamo in izboljšujemo njene možnosti in funkcije ter razvijamo in sprejemamo nove tehnologije. Vse to je namenjeno doseganju optimalne ravni dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom. Za kakršno koli pomoč se obrnite na urednistvo@zon.si