Potem ko smo že poročali, da se je projekt celovite obnove železniške postaje v Zagorju ob Savi v nekaj mesecih podražil za skoraj neverjetnih 6,5 milijona evrov, se pričetek gradnje nadhoda in nove peronske infrastrukture še vedno odmika v kasnejše mesece.
Javno naročilo za ureditev železniške postaje Zagorje je namreč že nekaj mesecev še vedno v teku, so pojasnili na Direkciji RS za infrastrukturo (DRSI). Tam so namreč že 11. februarja sicer prejeli eno ponudbo za izvedbo del, a je bila za več kot 6 milijonov evrov višja od projektne vrednosti. Konzorcij podjetij SŽ – ŽGP, CGP in GH Holding je namreč ponudil, da bo železniški postaji dal nov videz v zameno za 19.514.234 evrov. Po več kot dveh mesecih prvih pogajanj so se zato so se na DRSI odločili njihovo ponudbo zavrniti.
Bodo pogajanja tokrat uspešna?
“Postopek se trenutno nadaljuje s konkurenčnim postopkom s pogajanji. V kolikor bo ta uspešno zaključen, ocenjujemo, da bi lahko z deli pričeli v mesecu juliju 2022,” so pojasnili na DRSI. Poleg gradnje nadhoda je predvidena tudi nova peronska infrastruktura, ki bo vključevala nadstreške, ureditev čakalnice, sanitarij, ureditev ustreznih površin za parkiranje na območju železniške postaje in vzpostavitev P+R sistema. Za vse to naj bi izvajalec potreboval vsaj tri leta.
Kaj pa to pomeni za tiste, ki se vsakodnevno vozijo z vlakom na delo? “V času gradbenih del na železniški postaji bo na določenih delih postaje omejeno gibanje, vendar bo kljub temu poskrbljeno za nemoten prihod in odhod potnikov, ki se vozijo z vlakom,” obljubljajo na DRSI.
Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne
Poveča jakost barv in prilagodi tipografske lastnosti
Ta način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami
Pomaga pri osredotočanju na določeno vsebino
V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo
Zmanjšuje moteče dejavnike in izboljšuje osredotočenost
Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe
Omogoča uporabo spletnega mesta z bralnikom zaslona
Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Nastavitve za lažjo berljivost
Lupa za besedilo
Berljiva pisava
Pisava za dislektike
Izpostavi naslove
Izpostavi povezave
Povečava pisave
Privzeto
Velikost posamezne vrstice
Privzeto
Razmak med črkami
Privzeto
Nastavitve prikaza
Črno-beli prikaz
Visok kontrast
Visoka jakost barv
Majhna jakost barv
Nastavitve za lažjo orientacijo
Skrij vse slike
Virtual Keyboard
Vodnik za branje
Onemogoči vse animacije na spletišču
Maska za branje
S kazalcem izpostavi vsebino
Večji temen kazalec
Večji svetel kazalec
Navigation Keys
ZON
Izjava o dostopnosti
Zadnja posodobitev: 1.3.2024 ob 16:30
Stanje skladnosti
Trdno verjamemo, da mora biti internet na voljo in dostopen vsakomur, zato si prizadevamo za spletno mesto, ki je dostopno najširšemu možnemu občinstvu,
ne glede na okoliščine in sposobnosti.
Da bi to izpolnili, si prizadevamo čim bolj dosledno upoštevati smernice konzorcija World Wide Web Consortium (W3C) za dostopnost spletnih vsebin 2.1 (WCAG 2.1) na ravni AA.
V teh smernicah je pojasnjeno, kako omogočiti dostopnost spletne vsebine osebam z različnimi vrstami invalidnosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotoviti, da je spletno mesto dostopno
vsem ljudem: slepim, gibalno oviranim osebam, osebam z okvaro vida, osebam s kognitivnimi motnjami in drugim.
To spletišče uporablja različne tehnologije, da bi bilo vedno čim bolj dostopno. Uporabljamo vmesnik za dostopnost, ki osebam s posebnimi potrebami omogoča, da prilagodijo uporabniški vmesnik spletnega mesta in ga oblikujejo po svojih osebnih potrebah.
Če ste odkrili okvaro ali imate ideje za izboljšave, vas bomo z veseljem poslušali. Upravljavce spletnega mesta lahko kontaktirate z naslednjim e-poštnim naslovom urednistvo@zon.si
Bralec zaslona
Na našem spletnem mestu je poleg različnih vedenjskih sprememb uporabljena tudi tehnika atributov ARIA (Accessible Rich Internet Applications), ki slepim uporabnikom z bralniki zaslona omogoča, da lahko berejo, razumejo in uživajo v vsebini spletnega mesta. Takoj ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na vaše spletno mesto, prejme poziv za vnos profila bralnika zaslona, da bo lahko učinkovito brskal po vašem spletnem mestu in ga upravljal.:
Podprti načini prilagoditev na našem spletnem mestu
Varni način za epileptike: Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne: tTa način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami: V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo: Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe: Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Združljivost brskalnika in podpornih tehnologij
Prizadevamo si podpirati čim širši nabor brskalnikov in podpornih tehnologij, tako da lahko naši uporabniki izberejo najprimernejša orodja s čim manj omejitvami. Zato smo si zelo prizadevali, da bi lahko podprli vse glavne sisteme, ki predstavljajo več kot 95-odstotni tržni delež uporabnikov, vključno z Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera in Microsoft Edge, JAWS in NVDA (bralniki zaslona).
Opombe in povratne informacije
Kljub našim prizadevanjem, da bi vsakomur omogočili, da spletno mesto prilagodi svojim potrebam, še vedno lahko obstajajo strani ali razdelki, ki niso v celoti dostopni, so v postopku pridobivanja dostopnosti ali nimajo ustrezne tehnološke rešitve, ki bi omogočila njihovo dostopnost. Kljub temu stalno izboljšujemo dostopnost, dodajamo, posodabljamo in izboljšujemo njene možnosti in funkcije ter razvijamo in sprejemamo nove tehnologije. Vse to je namenjeno doseganju optimalne ravni dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom. Za kakršno koli pomoč se obrnite na urednistvo@zon.si