Da so pri postopkih izgradnje zagorske kolesarke bile nepravilnosti, je v končnem poročilu predstavil član Primož Jelševar. “Naša naloga je bila pregledati pravilnosti poslovanja in jaz sem tega lotil res analitično. Našel sem napake in jih tudi zelo natančno opisal ter dodal dokaze. Na koncu smo dali pet ločenih mnenj, od tega so štirje zaključili, da napak ni bilo.” Sam je opozarjal predvsem na sklep občinskega sveta iz leta 2021, o katerem, po besedah Jelševarja, na seji niso razpravljali niti zanj glasovali. “Ponaredili so sklep Občinskega sveta, ki je najvišji organ v občini. Gre za sklep o novelaciji investicijskega programa, s katerim se je projekt podražil.” Nepravilnosti pri postopkih naj bi našel še pri sprejemanju predinvesticijske zasnove za projekt ter spremembi trase. V poročilu je pod svoje ugotovitve zapisal še zavajajočo komunikacijo ter neupravičene stroške projekta.
Štirje člani preglasili enega
Komisijo je med svetniki in svetnicami sicer sestavljalo 5 članov, ki pripadajo različnim političnim strankam. Poleg Primoža Jelševarja iz vrst SLS še Aljaž Jerin iz Nove Slovenije, Blanka Razpet iz Gibanje Svoboda, Roman Perklič iz SDS, ter Saša Jerman, ki pripada stranki Zagorje gre naprej. Slednja je za naš portal poudarila, da zaključno poročilo odraža stališča in ugotovitve posameznega člana komisije ter končni sklep, pri katerem štirje od petih članov niso ugotovili nepravilnosti pri izvedbi projekta. “Razhajanja v poročilu z enim od članom se dotikajo prikaza rasti vrednosti projekta, ter procesnih pomanjkljivosti, kot jih v poročilu podaja eden od članov komisije. Zato štejem, da smo se glede ugotovitev in zaključkov z veliko večino v bistvenih delih poenotili. Vsekakor smo vsi člani komisije izpostavili, da je kolesarska steza velika pridobitev za občino. Osebno dodajam, da pregledana dokumentacije izkazuje, da je Občina Zagorje s celotno ekipo v zelo zahtevnem obdobju v izvedbo tega projekta vložila izjemno veliko energije v korist vseh občank in občanov Zagorja ter vseh gostujočih uporabnikov nove infrastrukture.” S tem, je potrdila Jerman, je delo komisije zaključeno.
Kolesarska steza ostaja zagorski ponos
Zgodba je zaključena tudi na zagorskega župana Matjaža Švagana, ki je bil pobudnik ustanovitve komisije z namenom, da se razčisti finančna plat naložbe. “Vesel sem, da je komisija prišla do zaključkov, da je bila naložba finančno izpeljana transparentno in v skladu z zakonodajo in da pri tem ni bilo nikakršnih nepravilnosti.” Poudaril je, da je bila komisija sestavljena iz vseh političnih strank, ki ima svoje predstavnike v Občinskem svetu Občine Zagorje in “je opravila res veliko dela, saj je dokumentacije za tako veliko naložbo, kot je bila gradnja kolesarske steze Zagorje-Orehovica, ogromno. Za kar se jim tudi zahvaljujem. Večina članov je izdala enotno mnenje brez zadržkov, z izjemo Primoža Jelševarja, ki je podal svoje mnenje. Kolesarska steza tako ostaja naš ponos, eden največjih projektov, za katerega smo pridobili največ evropskih sredstev in kot tak v veselje našim občankam in občanom.”
Bo kdo odgovarjal?
Poročilo torej vsebuje različne zaključke, med katerimi so tudi nepravilnosti, ki jih je zaznal Jelševar. “Jaz stezo še vedno smatram kot pozitivno pridobitev. Ne smemo pa si zatiskati oči. Nepravilnosti so bile in prav bi bilo, če bi za storjene napake kdo odgovarjal.”
Sorodni članki:
Podražitev zagorske kolesarke bo pod drobnogled vzela komisija