Tolkala, svetlobni efekti in švasanje – tako so včeraj glasno otvorili novo lokacijo, kjer bodo podjetniki z dobrimi idejami lahko uresničili svoje ideje. Zasavski podjetniški inkubator je pospeševalnik nad katerim bo bdelo uspešno visokotehnološko podjetje. Trbovlje pa so tako ali tako »dolina znanja«, kot je kraj označil minister Matjaž Han.
Odprtje evropskega projekta pod okriljem Občine Trbovlje, ki ga bo vsebinsko peljalo naprej podjetje Dewesoft s pomočjo Katapulta je s svojo prisotnostjo podprl tudi nov gospodarski minister »sosed« Matjaž Han. »Vesel sem, da sem tako blizu doma (op.a blizu Radeč), tukaj imate potencial, da statistike vaše regije ključno izboljšate,« je začel minister, ki je Trbovlje označil za dolino znanja in dodal: »V resnici ste primer, kako si predstavljam pot do višje dodane vrednosti.«
Poglejte si VIDEO, kako se povezali Dewesoftovci, občinarji, robotka in skupina The Stroj!
Zasavski podjetniški inkubator je industrijski objekt namenjen kovinski industriji – rezanju, oblikovanju in varjenju kovin. Umeščen je v obstoječ industrijski kompleks v Gabrskem, kjer so najprej porušili star dotrajan proizvodni objekt, na istem mestu pa je zrastel nov sodobni prostor poln dovršene tehnologije na področju obdelave kovin. Nekaj manj kot 600 kvadratnih metrov v dveh nadstropjih bo namenjenih novim zasavskim idejam.
»Gre za edini podjetniški inkubator v zasavski regiji, ki je v 100 % javni lasti. Zasnovali smo ga skupaj s tistimi, ki ga potrebujejo – z mladimi podjetniki in start-upi,« je ob podpisu pogodbe za začetek del lani maja povedala trboveljska županja Jasna Gabrič.
Okoli 100 idej se na leto obrne v Katapultu, nekaj od njih se uresniči. Kot je povedal Jure Knez iz Dewesofta bodo v javno-zasebnem partnerstvu – torej v objektu občine – imeli še dodaten prostor, kjer bodo start up podjetjem in inovativnim idejam posameznikov pomagali do uresničitve. »Ko smo odprli Katapult na 2500 kvadratih, smo mislili, da bo to do konca naših življenj dovolj. Pa že nekaj let ne moremo sprejeti novih, saj prostora ni.« In čeprav Slovenija ima več pospeševalnikov, v Trbovljah ciljajo višje. Pospeševalniki v zaledju nimajo industrije, pojasni Knez. Naredijo prototip, potem pa se velikokrat ustavi. »Mi pa želimo skozi vse, kar že počnemo, dobrim izdelkom pomagati tudi par korakov dlje.«
Mednarodno podjetje Dewesoft ima povezave z proizvajalci po celem svetu in tudi Andrej Orožen vidi priložnost trboveljskega inkubatorja prav v tem, da bodo zagnanim podjetnikom lahko priskočili na pomoč od ideje, priprave izdelka ter tudi lansiranja tega do najboljših kupcev. Poleg povezav z dobavitelji in kupci, še doda Orožen, imamo vrsto strokovnjakov in predavateljev, ki lahko v ključnih trenutkih pomagajo premostiti ovire.
Aktivnosti Zasavskega podjetniškega inkubatorja potekajo v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: »3 – Dinamično in konkurenčno podjetništvo za zeleno gospodarsko rast«
Naložbo sta sofinancirala Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Celotna investicija znaša 2.050.109,83 EUR, od tega predstavlja prispevek EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj 1.230.783,75 EUR, prispevek Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo 410.261,25 EUR in lastna sredstva občine 409.064,83 EUR.