Dogodek, namenjen invalidom ter njihovim družinam, prijateljem in vsem, ki jih zanima napredek na področju mobilnosti in dostopnosti za gibalno ovirane osebe, je minulo soboto postregel s prikazom novosti na področju.
Obiskovalci so bili deležni predstavitve najnovejših vozil in pripomočkov za invalide, ideje in informacije o dostopnem turizmu družabne aktivnosti in mreženje ter tudi svetovanje strokovnjakov in seznanjanje z najnovejšimi rešitvami, ki olajšujejo vsakodnevno življenje. Tokratni dogodek se je odvijal že tretjič, predsednik Društva za mobilnost invalidov Moja pot Marko Kušar, ki je organizator dogodka, je izpostavil prikaz demo verzije električnega kolesa za gibalno ovirane, “s katerim se invalidom z malo napora poveča mobilnost znotraj mesta”. Kolo je lahko vsak tudi preizkusil. “Zanimiva je bila tudi mobilna postelja, s katero lahko na svež zrak odpeljemo nepokretne osebe. Še najbolj sem bil vesel velikega nabora avtomobilov, ki imajo največje potenciale za prilagoditve.”
V Zasavju velik napredek
Organizator je mnenja, da Zasavje ne zaostaja za drugimi regijami, kar se tiče dostopov za gibalno ovirane. “Je bil kar velik napredek v zadnjih 15 letih. Invalidi imamo omogočene dostope in jih še urejamo, imamo zadostno količino parkirišč – če so ti prosti. S tem, ko se izboljšuje dostopnost, imamo invalidi več možnosti za vključevanje v družbo,” je pohvalil Kušar, ki je tudi sam invalid. Pogreša pa več stropnih dvigal, s pomočjo katerih bi težko ovirani lahko šli samostojno na toaleto, tako v Zasavju kot v državi.
Če se osredotočimo nazaj na dogodek, je predsedniku Društva Moja pot v ponos, da so gostili oziroma predstavili edini hotel v Sloveniji, ki je v vseh sobah prilagojen s stropnimi dvigali, “kar je pozitiven premik. S predstavitvijo v Zasavju pa širitev dobre prakse – s tem upam, da se opogumi še kakšen turistični ponudnik in se odloči za ta korak”.
“Kako lepo, da sem dobil vse na enem mestu,” je citat enega od obiskovalcev, ki si ga je Kušar še posebej zapomnil, saj je posebno pozornost namenil prav temu, da je k sodelovanju privabil tako terapevte, kot tudi ponudnike dobrih rešitev za mobilnost gibalno oviranih in s tem ustvari prostor za bistvene informacije na enem mestu.
Foto (arhiv Društva Moja pot):
Sorodni članki:
Invalid Marko: Se mi je že zgodilo, da so me zaparkirali, pa nisem mogel več ur v svoje vozilo