Med osnovne potrebe po energiji v omenjenem dokumentu štejejo ogrevanje, priprava sanitarne vode, hlajenje, kuhanje in razsvetljava, kar občanom Trbovelj predstavlja določen strošek ter marsikomu tudi finančno stisko. Leta 2023 je bilo po podatkih iz LEK v Zasavju skoraj 10 odstotkov gospodinjstev energetsko revnih, kar je največ med regijami v Sloveniji, kjer je bil delež 7 odstotni. Energetsko revna gospodinjstva so tista, katerih člani so imeli letni dohodek nižji od praga tveganja revščine in finančno niso bila zmožna zagotoviti primerno ogrevanega stanovanja, so zamujali s plačili stanovanjskih stroškov ali so imeli težave s puščajočo streho, vlažnimi stenami ali trhlimi okenskimi okvirji.
Stroški za ogrevanje so presegli 8 milijonov evrov
Naj pogledamo stroške ogrevanje gospodinjstev v Trbovljah, ki je leta 2022 po podatkih iz LEK znašal preko 8 milijona evrov. Pri tem se je več kot polovica občanov grela na daljinsko ogrevanje, za katerega so plačali več kot 3 milijone evrov. Malo manj, a še vedno preko 3 milijone evrov so znašali stroški za ogrevanje na ekstra lahko kurilno olja, katerega je uporabljalo vsako peto gospodinjstvo v Trbovljah. Sledijo še les, električna energija, utekočinjeni naftni plin in peleti oziroma sekanci.
“Analizo porabe električne in ogrevalne energije smo na Občini naredili v okviru priprave dokumenta energetskega koncepta. S tem bomo prepoznali, kdo so porabniki, kakšne vire uporabljajo in na kakšen način, tudi koliko energije porabijo. S pomočjo ugotovitev bomo pripravili smiselne ukrepe za bolj učinkovito in cenejšo rabo energije ter raziskali možnosti za povečanje deleža obnovljivih virov energije,” nam je pojasnila Andreja Bienelli Kalpič iz Občine Trbovlje. V analizi so pregledali tudi porabnike energije v javnem in gospodarskem sektorju, razsvetljavi, prometu, izdelali toplotno karto Trbovelj.
V pripravi končni dokument z ukrepi
Energetski koncept lokalne skupnosti oziroma občine je dokument, ki pomeni dolgoročno načrtovano usmeritev občine na področju energetskega in z energijo povezanega okoljskega razvoja. V trboveljski občini ga bodo uporabili pri uvajanju obnovljivih virov energije in na splošno pri višanju in spodbujanju energijske učinkovitosti. V njem so zajeti načini, s katerimi bi lahko v občini uresničijo rešitve za gospodarne in okolju prijazne storitve v gospodinjstvih, storitvenih dejavnostih, podjetjih in javnih ustanovah.
“Pri pripravi končnega dokumenta, ki bo v veljavi do leta 2031, vabimo k sodelovanju tudi naše občane in občanke.” Zato so v trboveljski občini LEK javno objavili na svoji spletni strani. Javnost lahko do 20. decembra na elektronski naslov obcina.trbovlje@trbovlje.si poda pripombe in predloge na dokument oziroma predlagane ukrepe.