Vse zasavske osnovne in srednje šole ter nekaj vrtcev se je združilo v Konzorcij vzgojno izobraževalnih zavodov Zasavja in se s tem zavezali k sodelovanju. “Ne samo za svojo šolo, ampak skupaj za celo regijo,” je povzela Nataša Grošelj, vodja in koordinatorka projekta, ki so ga imenovali Preplet.
Ustvariti model sodobnega poučevanje
“Preplet bo zasavsko učno stičišče, zaveza za kakovostno izobraževanje in znanje ter navdihujoče okolje za osebno in strokovno rast, kjer se bodo srečevali učitelji, učenci in zasavsko gospodarstvo.” V naslednjih štirih letih bodo tako v Zasavju skušali ustvariti model sodobnega poučevanja po meri učencev, dijakov in učiteljev in bi bil odgovor na trenutne potrebe v šolskem sistemu.
“Šolstvo je na točki, kjer so potrebne spremembe in najboljše so tiste, ki izhajajo iz prakse, ne diktirane z vrha,” je prepričana Grošelj, ki je sicer zaposlena na zagorski osnovni šoli. Trenutno so v fazi, ko k sodelovanju v snovanje poglobljene vsebine vabijo učitelje, ki si želijo soustvarjati te spremembe, si želijo izzivov, rasti in razvoja ter so pripravljeni svojo “super moč” učenja deliti z drugimi. “Želimo dati glas učiteljem, ki izhajajo iz lastnih izkušenj in si pri tem lepem poklicu res želijo narediti spremembe pri učencih.”
Župan Matjaž Švagan verjame, da tako Zagorje postaja center izobraževalnih ustanov. Po prihodu kemijskega inštituta, naj bi vzpostavitev Prepleta regijo postavilo na svetovni izobraževalni zemljevid. Gre za zasavski projekt, ki ga podpirajo tudi ostali župani. “Želimo si, da bo naša regija imela vse več izobraževalnih aktivnosti, ki bodo dostopne vsem. Na nas pa je, da končno uskladimo tudi primerne javne prevoze.” Je v imenu zasavskih občin potrdil predsednik Razvojnega sveta regije, hrastniški župan Marko Funkl.
V preplet z različnimi akterji
Projekt vreden 3 milijone evrov bodo oddali na razpis, ki bo financiran iz Sklada za pravični prehod Zasavja. Poleg omenjenega modela sodobnega poučevanja, se bodo osredotočili še na druge sklope. Uredili bodo tudi prostor, ki bo omogočal povezovanje učiteljev s sodobno tehnologijo, ponujal dodatne vsebine učencem, ki si bodo želeli še več ter omogočil povezovanje z zasavskim gospodarstvom. “Marsikatero zasavsko podjetje je zelo uspešno, ne samo na regijski, ampak tudi na ravni Slovenije in celo sveta. Pa učitelji in učenci ne vedo kaj delajo ter kakšna delovna mesta ponujajo. Preplet bo tako enim kot drugim ponujal prostor, da se spoznajo. Tako mladim ne bi bilo treba bežati iz regije, da bi dobili res dobro zaposlitev v uspešnem podjetju,” je še dodala Grošelj.
Se bo preplet dogajal v Partizanu?
Zasavsko učno stičišče naj bi vzpostavili v zagorskem objektu Partizan, ki bo obnovljen s sredstvi iz dogovora za razvoj regij, še pove ravnateljica. Dogovori za nakup slavne zagorske stavbe, ki je tik ob občini že poteka, zadnjo pa bodo rekli še občinski svetnice in svetniki na ponedeljkovi občinski seji.
Sorodne vsebine: