Največji dimnik v Sloveniji in zasavski ponos so včeraj obiskale Rudarske princese. Skoraj 50 uspešnih žensk povezanih z Zasavjem se je v prostorih trboveljske termoelektrarne zbralo na srečanju, kjer ustvarjajo, povezujejo in navdihujejo regijo.
Rudarske princese so skupnost
Že tradicionalno je ZON.si tudi letos organiziral dogodek, namenjen ženskam Hrastnika, Trbovelj, Zagorja in Litije, tudi Radeč. “Ko sem na noge postavljala zasavske novice, pred dobrim desetletjem, je bilo poslovno in politično ozračje v Zasavju zelo moško. Kar malo preveč. Kmalu sem spoznala cel kup neverjetnih žensk in se mi je zdelo prav, da jih povežem,” je o tradicionalnem srečanju povedala direktorica ZON.si Neža Šabanovič Grmšek. Tako so se leta 2018 prvič zgodile Rudarske princese – dogodek, kjer se vsako leto sreča več deset zanimivih, uspešnih žensk povezanih z Zasavjem. “Z namenom, da si delimo izkušnje, se povežemo poslovno in se tudi zabavamo. Prepričana sem, da nam vsako leto znova uspe.”
Seveda pa to ni čisto navaden dogodek in daleč od le klepeta in druženja. Kakšna je meja med novinarskim in PR sporočilom, so razjasnile Katarina Prelesnik, Larisa Kobe, Saša Kisovec in Neža Grmšek.

Prvič …
Povezave, ki jih vsako leto stkejo Rudarske princese dokazujejo, da to ni le dogodek, temveč skupnost. Ženske iz različnih koncev Zasavja, ki so se včeraj nemara videle prvič, so stopile skupaj, razmišljale o prihodnosti dimnika, ustvarile nove zgodbe ter sestavile zanimive in zabavne pesmi. In glede na širok in optimističen pogled uspešnih žensk, se nam za prihodnost regije najbrž ni treba bati.

“Iz Zasavja bi naredila najuspešnejšo slovensko regijo – gospodarsko, turistično, kulturno-umetniško, demografsko, tehnološko vodilno regijo, ki bo v zgled Sloveniji in svetu. Iz raufnka pa naredim nov Eifflov stolp,” je napovedala ena od skupin Rudarskih princes.
Druga pa na vprašanje, “Kdaj si nazadnje naredila nekaj prvič?”, odgovorila kar z “danes”. “Prvič smo obiskale notranjost dimnika in skupinsko zložile globinsko iz duše in srca izvabljeno pesem.” Princese so za začetek namreč obiskale dimnik, v katerem sta ju čakala glasbenika iz kulturnega društva Gverk.
“Dokazujemo, da iz trde zemlje zrastejo najlepše ideje, da se iz teme porodi svetloba in da imajo ženske iz Zasavja moč prebuditi vsak prostor, kamor stopijo,” še zaključi Šabanovič Grmšek. Rudarske princese pa, se vidimo naslednje leto – če ne še kaj vmes.

Fotogalerija:
Prireditev je sofinancirala Občina Hrastnik.































