Družina Podnar iz Tolmina je dolgo sanjarila o svojem gradu. Ampak le sanjarila – tako kot mnogi drugi. Da bo vse skupaj postalo resničnost, si še sami niso čisto predstavljali. A se je zgodilo. Po letih sanjarjenj, enkrat so se celo zelo resno zanimali za nakup gradu v Franciji, so po ogledu graščine Ponoviče, ko jih je navdušila dolina reke Save, sanjski grajski park in skrivnostne zgodbe, ki so se pojavljale – tako povleklo, da so na kup vrgli prihranke in se lotili obnove. Največji izziv, kot pravijo, pa je zagotovo ohraniti grad Ponoviče in vanj vrniti življenje.
Idej imajo malo morje, včasih se zdi, da je celo grad premajhen za vse, kar si predstavljajo v njem. In, ko jih vprašamo, ali so že postali pravi graščaki: se 7 Podnarjev na veliko nasmeji in Barbara odgovori: »Zaenkrat se najbolj vidimo v vlogi smetarjev, gozdarjev, vrtnarjev, krovcev in raznoraznih delavcev. No, Janez Elija je pa vsekakor že od vedno družinski princ.«
Poleg Franja in mami Jožice je v družini Podnar še 5 otrok. Barbara, Klara, Franjo Matej, Tinkara Marija in Janez Elija. Fant z Downovim sindromom, ki zdaj v Litiji živi svoje neverjetne sanje. Da bi živel na gradu, si je vedno želel. In, naj se še tako noro sliši, sanje niso več tako daleč.
Odločitev za nakup zelo spontana
»Nakupa pravzaprav nismo načrtovali. Ati je nekega dne omenil Ponoviče. Odločitev za nakup je bila spontana, prišla je v miru in veselju, požegnana z navdušenjem vseh članov in na veliko veselje Janeza Elije. Dejstvo, da smo bili brez izjeme sklepčni glede nakupa, nas je in nas še utrjuje v prepričanju, da je bila odločitev pravilna. Ker, saj veste, pri takih sedmih karakterjih, kot smo, je sicer mnogo pogosteje prisotnih 15 mnenj kot eno samo,« s simpatičnim nasmeškom odgovori Barbara, ki je po ogledu nepremičninskega oglasa podprla družino tako kot vsi ostali.
Podnarjevi otroci so bolj kot ne odrasli. Sicer večina še nadaljuje šolanje, hodijo v službo in posledično so se v zadnjih letih nehote tudi oddaljili. Zato je projekt oživitve gradu obenem postal družinski projekt, celo medgeneracijski, pravijo, ki je znova povezal in še okrepil družino.
Podnarjevi: »Če bi gledali na obnovo gradu kot na cilj, bi imeli mnogo težav. Ker pa nam pomeni izbiro življenjske poti, nimamo težav, samo izzive. Težav sicer ni malo, so pa del življenja in so zato, da se rešujejo.«
Čeprav prihajajo od daleč, veliko dni, predvsem pa vikende že zdaj preživijo v gradu. Sprva so se lotili intenzivnega čiščenja, saj je dolgoletno zanemarjen objekt prerastel plevel, gnila drevesa so načela grajski park, neurejen gozd okoli gradu pa poškodoval streho nad glavo. Ko so odvozili tone smeti, ki so jih brezbrižni uporabniki kopičili v skritem nepremičninskem biseru, so se usmerili v najnujnejše – v streho. To je tudi prva in najpomembnejša skrb novopečenih graščakov. Inšpekcija jim je z odločbo naložila nujno sanacijo strehe, ki je na mnogih točkah uničena, tudi ostrešje je načel zob časa. Še najbolj pa jih skrbi, da bodo tudi po obnovi strehe imeli težave, saj drevesa iz sosednje zemlje uničujejo in rušijo strešno kritino. Kot pravi Franjo, sicer izkušen gozdar: »Tako smo soočeni s paradoksom – po eni strani nam država z odločbo nalaga sanacijo strehe, po drugi pa jo njena drevesa rušijo …«.
Imajo najmanj 1000 idej, kaj vse bo del prenovljene zgodbe gradu Ponoviče, je danes odločena le ena stvar. Del gradu bo namenjen stanovanjem, kot je v nedavni preteklosti tudi že bil. Polovica Podnarjev se je v začasno urejeni predel gradu že naselila, skupno planirajo 5 stanovanj.
»Včasih se hecamo, da je grad že postal premajhen za vse ideje, ki smo jih do sedaj privlekli na plano. Zanimajo nas nekako obrtniško-kulturno-muzejsko-gostinske dejavnosti, vsak vidi, kaj vse bi lahko kje bilo, ali pa kaj bi kdo kje imel, včasih se »skregamo« za kakšne prostore (smeh). Potem nas prizemljijo luknje v strehi in količina smeti,« pove Barbara.
Dinamika družine Podnar je izjemna, kar lahko občuti vsak, ki pride v njihov krog. Ideje bruhajo iz njih kot ognjemet, tudi iz najbolj tečnega opravila, se znajo dobro pošaliti, ves čas pa ohranjajo spoštljiv odnos eden do drugega in do vsega kar jih obdaja.
Prav nič presenetljivo ni, da je glavna zvezda družine Janez Elija. Simpatičen 20-letnik, ki ga prav nič ne »šparajo«. Franjo odločno pove, da je Janez eden od otrok, ki je bil vedno enakovreden v njihovi družini. Nad novim družinskim projektom je več kot navdušen in brez besed vedno, ko je potrebno, prime za orodje in tako kot vsi ostali, dan za dnem pripravlja Ponoviče, da bodo bližje slavnim časom, ki je bil grad v svojem razcvetu.
Nad obnovo gradu so navdušeni tudi sosedi, občani Litije, okoliški podjetniki, ki so že ponudili svojo pomoč. A so Podnarjeve pred izvedbo opozorili, da je v neistitucionalizirani obliki takšna pomoč v očeh države delo na črno, zato se zaenkrat le vsem prijazno zahvaljujejo. »Pripravljenost vseh, ki so nas kontaktirali nam je v veliko spodbudo, in to da nas spremljajo tudi,« povedo.
Podnarjevih 7 tako lahko dnevno spremljate na družbenih profilih (Instagram, Facebook in TikTok) pod imenom Down 4 Castle, kjer objavljajo slavne in manj slavne dogodke, ki se odvijajo na gradu. V zelo kratkem času so zbrali več tisoč sledilcev, katerim želijo sporočiti, da so sanje vredne truda: »da sta sodelovanje in povezovanje prednost, da skupaj pridemo dlje, da imajo tudi naši Janezi Elije mesto med nami in na tak ali drugače način delajo našo družbo boljšo, bolj razumevajočo, solidarno, strpno. Naš namen je biti v spodbudo ljudem, ki sanjajo in zbirajo pogum, da bi svojim sanjam sledili – mate to!«
Če ste v bližini, pa se le zapeljite na ogled. Le poskrbite, da ne boste moteči za proces obnove …