-- OGLAŠEVANJE --

Jutri v Zagorju dogodek Za Savo: zasavska soteska je skriti biser, ki ga je treba ohraniti

-- OGLAŠEVANJE --

Reko Savo bi bilo vredno ohraniti, njena zasavska soteska je namreč pravi skriti biser, poudarja skupina Za Savo, ki bo jutri popoldan v Mestnem parku v Zagorju pripravila Dan za Savo, posvečen ohranjanju naše najdaljše reke in ozaveščanju javnosti o redko slišanih negativnih učinkih hidroelektrarn. 

Namen dogodka je ozaveščanje o pomenu ohranjanja prosto tekoče reke Save, na kateri Holding slovenske elektrarne (HSE) načrtuje umeščanje 11 novih hidroelektrarn. Z obstoječimi vred bi to pomenilo kar 18 zaporednih jezov vse od Mavčič do hrvaške meje. “18 zaporednih jezov po celi dolžini Save je preveč, saj bi s tem dokončno uničili spodnji in osrednji tok reke,” opozarja biologinja Brina Sotenšek iz skupine Za Savo in dodaja, da nam zdrava, nepregrajena reka nudi precej več koristi od zajezenega vodotoka. Med delom na Zavodu za ribištvo Slovenije je tako denimo na spodnji Savi zaznala veliko negativnih vplivov na ribe in rečni ekosistem, ki so posledica hidroelektrarn na tem delu reke. “Na spodnji Savi je po izgradnji hidroelektrarn prišlo do upada populacij več domorodnih in zavarovanih vrst, ribja drstišča na rečnem produ so uničena, spremenile so se tudi kisikove in temperaturne razmere.”

V Savi vidijo potencial za trajnostni turizem

“Tudi srednje Save, kakršno v Zasavju poznamo danes, ob uresničitvi dodatnih hidroelektrarn ne bi bilo več,” je še dejala Sotenškova, prepričana, da imajo ljudje še vedno napačno predstavo o reki Savi, češ da je še vedno onesnažena. “Danes je stanje veliko boljše kot v preteklosti, spust do dna zasavske soteske, bodisi peš ali s čolnom, pa odkrije pravi biser, ki nam približa Savo s povsem nove perspektive«, poudarja Sotenškova. 

Skupina Za Savo v zasavski soteski vidi tudi potencial za trajnostni turizem, ki pa bi moral biti skrbno premišljen in načrtovan. Ob tem poudarjajo, da zamenjava ene vrste prekomernega izkoriščanja reke z drugo ni rešitev. »V letošnjem poletju vidimo, kam lahko pripelje množični turizem, ki nima nikakršnih omejitev. Izkoriščanje reke in njene okolice v turistične namene bi moralo biti zelo premišljeno in z jasnimi omejitvami.« V turistično ponudbo zasavske soteske bi lahko vključili rafting, vlečne poti, trboveljski dimnik, plezanje, kajakaštvo, navezavo na kolesarski turizem, rekreativni ribolov in ne nazadnje tudi samo sprostitev v naravi, menijo. 

O prednostnih ohranjanja struge, kakršna je

“Srednja Sava med Medvodami in Zidanim Mostom je edini še ohranjeni daljši odsek Save v Sloveniji, ki ga želimo ohraniti za prihodnje generacije,” poudarjajo v iniciativi, ki združuje več organizacij, gibanj in posameznikov, njihov skupni namen pa je odpreti široko razpravo o škodljivih učinkih hidroelektrarn na lokalno skupnost in naravo, predvsem pa zagovarjati sonaravnejše rešitve. “Naša vizija je trajnostni razvoj Zasavja,” so jasni. “Eno od energetskih rešitev vidimo v aktivnem odjemu in pa v skupnostnih projektih, kot so sončne elektrarne, kjer denarni presežki od prodaje energije ostanejo v rokah lokalne skupnosti.”

“Prosto tekoča reka ima bistveno večje samočistilne sposobnosti od akumulacijskega jezera, kar pomeni čistejšo površinsko in tudi podzemno vodo. Obrežna vegetacija ščiti vodo pred prekomernim vnosom hranil in škodljivih snovi ter poleti pred pregrevanjem, obenem pa zadržuje vlago v tleh. Prosto tekoče reke z obrečnim prostorom imajo tudi pomembno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb, saj rečni rokavi, mrtvice, močvirja in poplavni travniki blažijo tako poplave kot suše. Če reko reguliramo in spremenimo v akumulacijsko jezero, vse to izgubimo,” je še nekaj prednosti ohranjanja srednje Save, kakršna je, naštela Sotenškova.

Na ogled bo tudi film Zgodbe Save

O vsem tem bodo na jutrišnjem dogodku v Zagorju razlagali obiskovalcem, jih ozaveščali o posledicah gradnje načrtovanih hidroelektrarn na srednji Savi ter predstavili bolj trajnostne rešitve – tako v smislu pridobivanja kot varčevanja z energijo. Dogodek bodo zaključili s projekcijo filma Zgodba Save in pogovorom z ustvarjalci filma. Film je bil posnet lani, ko se je ekipa štirih kajakašev odločila preveslati celoten tok Save v Sloveniji od Podkorena in Bohinja pa vse do Jesenic na Dolenjskem. Med 258 preveslanimi kilometri so našli kup dogodivščin, zapletov, spoznanj in uvidov v negotovo prihodnost te prelepe reke.

Ozaveščanje o pomenu reke Save je sicer pomembno za vse Zasavje, je še poudarila Sotenškova, saj so podoben dogodek julija že izvedli v Trbovljah, po Zagorju pa se prihodnjo soboto selijo še v Litijo in 3. septembra v Hrastnik. Program jutrišnjega dogodka v zagorskem mestnem parku objavljamo spodaj. V primeru zelo slabega vremena bo celoten dogodek prestavljen v Mladinski center Zagorje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naročnik prispevka je skupina Za Savo.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --