today-is-a-good-day
8.8 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoDostop do zdravnika: Še vedno daleč od stanja pred časom epidemije

Dostop do zdravnika: Še vedno daleč od stanja pred časom epidemije

Poostrenih protikoronskih ukrepov že nekaj časa ni več, zato smo preverili, kako se je spremenilo dostopanje do ambulant v zasavskih zdravstvenih domovih (ZD). Naročanje pred prihodom v ambulanto je še vedno potrebno, prav tako je obvezna zaščitna maska, so se pa v splošnem ljudje za nenujne zadeve privadili na komunikacijo po elektronski pošti ali po telefonu, pravijo direktorji zdravstvenih domov. Dodajajo, da se čakalne dobe zaradi posledic epidemije niso bistvene spremenile in pacienti na vrsto pridejo hitro, v dveh ali treh dneh. 

“Vsi pacienti morajo biti za vstop v ZD naročeni. Vstop v glavno stavbo je spodaj skozi glavni vhod, na vhodu sta prisotna srednja medicinska sestra ali zdravstveni tehnik, ki preverita, ali je pacient naročen in v katero ambulanto je namenjen. Načeloma lahko pacienti v ZD vstopijo 10 minut pred terminom,” je povedal Denis Tomše, direktor ZD Trbovlje. Dodal je, da so vsi nenaročeni pacienti triažirani in v primeru nujnih ali resnih stanj pregledani še isti dan ali pa dobijo termin za pregled v prihodnjih dneh. 

Denis Tomše, direktor ZD Trbovlje

Podobno je tudi v otroško šolskem dispanzerju, kjer morajo starši otroke prav tako naročiti, zdravi pacienti pa lahko vstopijo v predprostor, kamor jih pride iskat zdravstveno osebje. “Pacienti, ki so naročeni v otroško šolskih zobnih ambulantah in tisti, ki imajo termin za preventivni zdravniški pregled počakajo pri stranskem vhodu, kamor jih pride iskat osebje ZD Trbovlje,” je še pojasnil Tomše in dodal, da so vsi pacienti, tako odrasli, kot tudi otroci s kakršnimi koli znaki respiratornih infektov, zaradi varnosti osebja in drugih pacientov pregledani v posebnem prostoru.

V Trbovljah kmalu novost pri komunikaciji z zdravniki

Še vedno pa so obdržali prakso kontaktiranja zdravnikov po telefonu, elektronski pošti, v ambulantah družinske medicine pa tudi preko aplikacije MyXlife, je povedal Tomše in napovedal, da bo pacientom kmalu na voljo tudi nova možnost kontakta z ambulantami, in sicer preko informacijskega zdravstvenega sistema. “Telemedicina je v porastu in bo verjetno v prihodnje še bolj – seveda v bolj naprednih oblikah – prisotna tudi v prihodnje,” je prepričan Tomše, ki sicer poudarja, da ima vsak pacient pravico stopiti v stik z ambulanto, usposobljeno zdravstveno osebje pa je tisto, ki pove kdaj, kje in na kakšen način bo pacient pregledan.

ZD Litija

Tovrstna komunikacija in obvezno naročanje je zagotovo ena od pozitivnih stvari, ki jih je prinesel COVID-19, je še prepričan Tomše, nekoliko več izzivov je le s tem, kako vsem pacientom po elektronski pošti hitro odgovoriti. Podobno menijo tudi v ZD Litija, kjer opažajo, da so medicinske sestre zdaj veliko bolj obremenjene s pregledom vse elektronske pošte in odgovarjanjem nanjo. “Ljudem je očitno takšna komunikacija všeč in še vedno veliko nenujnih zadev, kot so napotnice, kontrole, recepti za stalno terapijo ali zaključki bolniškega staleža, urejajo na ta način,” je pojasnila Jožica Petrič, pomočnica direktorice ZD Litija. Povedala je še, da je sicer vstop v zdravstveni dom sproščen v smislu, da na vhodu ne merijo več temperature, še vedno pa pacienti do zdravnika pridejo s predhodnim naročanjem. 

Zdravstveni dom ni stavba za druženje in klepetanje

Saša Grobljar Bajda, direktorica ZD Zagorje ob Savi

Tako je tudi v ZD Trbovlje, kjer prav tako ocenjujejo, da je prihod zgolj naročenih pacientov v zdravstveni dom najbolj pozitivna stvar, ki je posledica epidemije. “To ni stavba za druženje in posedanje po čakalnicah, naročanje pa je bilo tako ali tako zaželeno že pred epidemijo,” je povedala direktorica ZD Zagorje Saša Grobljar Bajda. Ob tem je napovedala, da bodo prihodnji teden znova vzpostavili naročanje preko aplikacije, pri čemer lahko pacienti v primeru prevelike gneče odgovor pričakujejo naslednji dan. “Bi si pa želeli manj nestrpnosti in neprimerne komunikacije,” pa je o negativnih posledicah epidemije in včasih prevelikih zahtevah pacientov še poudarila Bajdetova. 

Z vstopanjem v zdravstveni dom je podobno kot v drugih občinah tudi v Hrastniku. “Vstop je prost, vstopa se z zaščitnimi maskami, do zdravnika pa se pride enako kot pred epidemijo, le da morajo tisti, ki imajo povišano telesno temperaturo, pred vstopom poklicati v ambulanto osebnega zdravnika,” je pojasnil direktor ZD Hrastnik Muamer Mušić. “Komunikacija po telefonu ali elektronski pošti ostane po potrebi, sicer pa so pregledi pri zdravniku bolj zaželeni,” je še povedal Mušić, zadovoljen, da se življenje v zdravstvenem domu vrača na stare tire, čeprav se jim je zaradi epidemije nakopičilo veliko preventivnih pregledov. Zato zdravniki delajo tudi nadure, pravi. 

SORODNI ČLANKI:

Konec čakanja – nova zobna ambulanta po zasavskih cenah 

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Cesta v katastrofalnem stanju, rekonstrukcija pa se vsako leto odmakne še za leto, dve, tri

Že dolgo časa je govora o rekonstrukciji regionalne ceste skozi Dol. Pri gradnji novih cest oziroma rekonstrukciji dotrajanih cestišč na Dolu gre za dva...