V delovno sposobno prebivalstvo prehajajo mlajše, bolj izobražene generacije, s trga dela pa se umikajo starejše generacije, kjer je delež oseb z osnovnošolsko izobrazbo, pa tudi srednješolsko, nadpovprečen. Iskalcem zaposlitve je, kot nam zaupa Vilma Strniša iz enote Zavoda za zaposlovanje Trbovlje, najbolj pomemben delovni čas, urejeni odnosi v podjetju, možnost dela od doma, seveda pa tudi plača.

»Razlogov za to je več,« zmanjšanje števila oseb brez dela za naš portal pojasni Strniša. Med ključnimi je gospodarska rast in z njo povečane potrebe po zaposlovanju. »Veliko pa pripomorejo tudi naše aktivnosti, in prispevek aktivne politike zaposlovanja.« Sicer je v Zasavju delež dolgotrajno brezposelnih še vedno višji od slovenskega povprečja – takšnih, ki so brezposelni več kot eno leto je kar 629, več kot dve leti pa 397.
V prvih štirih mesecih leta skoraj 1000 razpisanih delovnih mest
V obdobju od januarja do aprila 2024 so delodajalci Območni službi Trbovlje sporočili 995 prostih delovnih mest. Med temi je bilo največ povpraševanja po naslednjih poklicih: delavci za preprosta rudarska in gradbeniška dela (139), drugi uradniki za pisarniško poslovanje (83) , strokovnjaki za zdravstveno in babiško nego (57), delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih (45), čistilci in gospodinjski pomočniki ipd. (39).
Trg vsekakor občuti primanjkljaj kadrov, zato Zavod pripravlja tudi razne aktivnosti in dogodke, na katerih bi združil iskalce in delodajalce. Po slovenskem zaposlitvenem sejmu sledi regijski dogodek, ki bo v DD Trbovlje 23. oktobra letos.
Skoraj polovica prostih delovnih mest je na področju zdravstva, nege in socialnih storitev